על קצה המזלג

מקבצים רבים בני עשרות פרחי צבעוני השרון הנדירים – בלב השרון.
על פריחתו היוקרתית והאצילית של צבעוני השרון בטבע ניתן לקבל רמז מכך שהונפק על בול דאר ישראל לכבוד שנת העצמאות ה 25 למדינה (1963). צבעוני השרון אשר פורח בחודשים פברואר מרץ הינו אייקון נדיר שכמעט ונעלם מנופינו והוא שב ומוצא לו מקום של כבוד ביער עין שריד במקבצים גדולים ומרשימים.

מה נראה

מהחניון, לכיוון דרום מערב מתפתלת דרך כורכר להליכה רגלית קלה, בתוך יער האקליפטוס. לאחר כמה עשרות מטרים, בין האקליפטוסים המבוגרים, מתגלים לפתע פרחי הצבעוני הבולטים בצבעם האדום, מרגשים ומאירי עיניים.
זהו צבעוני השרון – פרח גדול דמוי גביע.
במהלך השנים, קטיף מוגבר ובנייה מואצת, כמעט והעלימו את צבעוני השרון מאזורי הצמיחה הטבעית שלו,
שתפוצתו - מגבול הלבנון ועד מצרים בסמוך לים.
צבעוני השרון הוא תת מין של צבעוני ההרים שפרחיו מעט קטנים יותר ומסולסלים. לא בכדי בחרו הפקעות (בצלים) להשתקע ביער עין שריד. צבעוני השרון זקוק לחולות של מישור החוף.
כ 8 שנים אורכות עד שהלקט עם זרעים יהפוך לפקעת המסוגלת להוציא פרח!
עוד בחורשה פרחי חורף נוספים – תורמוסים, שום הבר, חרדלים, חמציצים ועוד.

למי מתאים

הביקור בחורשה מתאים לכל המשפחה. אינו מתאים למי שנדרש לנגישות, או מתקשה בהליכה (המסלול בתוך החורשה על אדמה חולית). ניתן למצוא בין העצים פינות חמד לפרוש מחצלת וליהנות מאווירת טבע כמעט בתולי.

מתי?

החורשה יפה ומוצלת בכל עונות השנה.
בחורף היא מכוסה בצמחייה ירוקה ורעננה ונעים ללכת בשבילים החוליים. בחודשים פברואר – מרץ (בדגש על אמצע מרץ) צבעוני השרון פורח. בונוס גדול – כ 60 מ' ממערב לצבעוני מקבץ מרשים במיוחד של חצב יקינטוני אשר פורח בחודשים מרץ אפריל.

איך מגיעים

מכביש 4, בצומת דרור פונים מזרחה לכביש 553, בצומת הבא פונים צפונה לכביש 562 שמוביל לכניסה המזרחית של הישוב קדימה. ממשיכים מעט צפונה, בכיכר פונים ימינה לעין שריד. לאחר כ-100 מטר מימין חורשה ושביל כורכר. מחנים.
בוויז – פארק ברכת חורף לב השרון.

מה באזור

  • סמוך לחורשת האקליפטוס בריכת החורף של עין שריד במרחק הליכה לכיוון מזרח (ראו כתבה נוספת באתר שלנו).
  • יער קדימה – מרחב בילוי בצל כולל פינות משחק לילדים.
  • מוזיאון הטרקטור בעין ורד (בתשלום).
  • עגלת קפה עין שריד.

כמו כן, האתר נמצא קרוב למרכז הקניות והבילויים – "קניון דרורים" ובו מסעדות, בתי קפה, חנויות שונות לפנאי, מזון ופארם. ברחבת הקניון גן שעשועים קטן לטובת הקטנטנים.

קטגוריות

אטרקציות ללא תשלום

*כתבו וצילמו אורנה קובר ושרון בן ארי